En Son Haberler

HARLEY-DAVIDSON DARK CUSTOM MOTOSİKLETLER ASİ RUHU UYANDIRIYOR

02 Eylül 2015

Siyah bir tuval ile başlayın. Beygir gücü ve ruh ekleyin. Ardından motosikletinizi kendi tarzınıza uydurun. Harley-Davidson Dark Custom hareketi, motosikleti mekanik özüne, motosiklet deneyimini ise asi ruhuna, yani özgürlük ve kendini ifade arayışına geri döndürüyor.

Harley-Davidson, yeni nesil sürücüler için otantik ancak uygun fiyatlı bir sürüş deneyimi sunan inatçı makineler Iron 883™ ve Forty-Eight® ile Dark Custom serisini sergiliyor. Minimalizmin doruklarındaki Iron 883 ve Forty-Eight modelleri, kendi ayakları üzerinde durabilen ve custom ilhamını ateşleyen işlevi ve stili dengeliyor.

inline_bfcb2ce4a936030ea67ab38e0b70cf2f_736df615704b.jpg

Harley-Davidson Stil Direktörü Brad Richards Dark Custom modelleriyle ilgili şu sözleri kaydediyor: “Dark Custom ile sade motosikletin güzelliğine odaklanıyoruz. Cıvata ve somunların, çelik ve lastiğin ve Harley-Davidson V-Twin motorun ateşlediği güzellikten bahsediyoruz. Dark Custom stil köklerimize geri dönüyor ama aynı zamanda sizi aksesuarlardan sürüş deneyimine kadar her noktada custom ruhunu kucaklamaya davet ediyoruz."

Iron 883

Geçmişteki ve şimdiki garaj yapımı bobber'lardan ilham alan yeni Iron 883 modeli özellikle ayrıntılarında işlenmemiş ve ham. Kısaltılmış çamurluklar, siyah güç aktarım mekanizması ve egzoz, maceracı stili gidonlar ve tekli katlanabilir koltuk kapağı gösterişsiz sokak performansını hatırlatıyor. Takviyeli hava temizleyici kapak, motosikletin çelikten ruhunu anlatıyor. Kemer korumasındaki ve egzoz kapaklarındaki ön çamurluk bağlarındaki kurşun deliği detayları yarışçının motoru hafifletme çabasını çağrıştırıyor.

Iron 883'ün renkleri ve cilası, bahçe ve garaj sahibi olmayan, olmayı da düşünmeyen şehirli sürücülere kir göstermeyen bir seçenek sunmak üzere seçilmiştir.

“Bu motosikletin biraz kir ya da patina ile çok daha iyi görüneceğini hep düşünmüşümdür,” diyor Iron 883 tasarım projesini yürütmüş olan Harley-Davidson Kidemli Stilisti Dais Nagao. “Küçük ve hafif bir motosiklet olduğu için sürücüyü daha agresif bir sürüşe davet ediyor. Sürüldükçe bazı izleri, çizikler ya da motorun kişilik katacak başka izler oluşabilir. Bunları fabrikada yapmıyoruz. Bu izler motor sahibine özeldir, motorun hikayesinin bir parçası haline gelir."

Iron 883'ün gücü 883cc Evolution® V-Twin motordan gelir. Bu motor trafik lambalarından hızla uzaklaşmak, memnun edici bir performans sergilemek için ayarlanmıştır. Siyah ön fren rotoruna ek olarak, sürüş konforunu ve kumandayı geliştirmek için bir araya getirilen sekiz poundluk yaysız işlenmiş vurgular ile siyah cilalı dokuz kollu dökme alüminyum tekerleklere sahiptir.

Yeni kaset tipi çatallar ve geliştirilmiş yaylara, yol koşullarına ya da yolcu ağırlığına uyum sağlamak için şok performansını ayarla konusunda sürücüye kolaylık sağlayan dişli, önyüklü ayar yakalarına sahip emülsiyon arka şok emicileri ile sürüş ve kumanda daha da iyileştirildi. Özel şok ayarlama anahtarı, koltuğun altına yerleştirilmiştir. Harley-Davidson® Orijinal Motor Parçaları ve Aksesuarlarında katlanabilir koltuk döşemesine uyan yolcu arka oturağı da bulabilirsiniz.

2016 Iron 883 dört farklı renk seçeneğinde sunulur: Kartal ve kalkan görselli depo logosu ile Charcoal Satin, Black Denim veya Olive Gold ya da siyah çamurluklarla eşlenen alev detayı ile Hard Candy Custom Gold Flake.

Forty-Eight

Yeni Forty-Eight motosikletin erkeksi bir duruşu vardır. 130mm'lik ön lastik, üçlü devasa alüminyum kelepçe ve alüminyum çatal bağına sabitlenen 49mm çatala tutunur. Klasik 2,1 galonuk küçük yakıt deposu dar, atletik bir bel yaratır. Kesik çamurluk tekerlek lastiğini ortaya çıkarır. Siyah, renk ve kromun mükemmel dengesi bu motora cesur bir görsellik kazandırır.

“Alçak gidon ve öne doğru çıkan ayak pedalleri Forty-Eight sürücüsünü agresif bir pozisyonda bırakıyor. Biz de bu stil üzerinden motoru inşa ettik” diyor projenin baş stilisti Harley-Davidson Endüstriyel Tasarımcısı/Stilisti Ben McGinley. “Ön tekerlek tam bir canavar. Biz de küçük deponun altında çok daha büyük görünen motora ilgi çekmek için egzoz üzerinde daha küçük yuvarlak çelik hava temizleyicisi ve biraz da krom kullandık. Ben bu motosikletin temasını fonksiyonel muscle olarak tanımlardım.”

Yakıt deposunun stilini yatay çizgiler ve custom motosikletlerde yeniden görünmeye başlayan 1970'ler havası oluşturuyor. Bu hatlar, koltuk dikişi, oluklu egzoz kapakları, arka dişli çark ve kemer koruması dahil motor boyunca tekrar ediyor. Yeni hafif dökme alüminyum tekerlekler, dokuz ayrı tele, koyu siyah cilaya ve işlenmiş vurgulama detaylarına sahiptir. Dur/bekle/dön sinyallerinin bir araya getirilmiş olması arka çamurluğun düzenli olmasını sağlar.

Yeni 49 mm çatallar; yeni emülsiyon arka şok emicileri ile gelişmiş yaylar ve dişli ön yükleme ayar kuşağını tamamlamak için ayarlanmış bir kaset tasarımı içerir. Bu kombinasyon en engebeli şehir yollarında bile en üst düzeyde, kontrollü bir sürüş sağlar. Şok ayarlama anahtarı tekli koltuğun altına saklanmıştır. Amacı sürücünün bütün gün konforunu sağlamaktır.

2016 Forty-Eight dört düz renkte sunulur: Vivid Black, Billet Silver, Velocity Red Sunglo ve Olive Gold. Hard Candy Custom seçenekleri içinde Hard Candy Cancun Blue Flake ve Hard Candy Gold Flake dahildir.

Önceki Sayfaya Dön